Gdańsk to jedno z najstarszych polskich miast, które szybko przerodziło się w bogate centrum kulturalne. Istnieje od ponad tysiąca lat, przez co ma długą oraz niezwykłą historię, pełną istotnych dla całego świata wydarzeń. Na jego terenie znajdziesz mnóstwo cennych obiektów, za którymi często chowają się wyjątkowo ciekawe opowieści. Jakie tajemnice kryją więc zabytki Gdańska? Sprawdźmy!

Największa ceglana świątynia

Jednym z czołowych zabytków, które powinieneś zobaczyć, przyjeżdżając do Gdańska, jest oczywiście Bazylika Mariacka na Starym Mieście. Najnowsze badania ukazują, że w XIII wieku stał już w tym miejscu drewniany kościół, a murowana bazylika została zbudowana ok. 100 lat później. Spośród ciekawostek na jej temat warto wiedzieć, że jest to największa ceglana świątynia na świecie, która powstała w czasach średniowiecza, największy kościół w Gdańsku, a także najwyższy budynek w tym mieście – mierzy 82 metry.

Dom wynalazców i filozofów

Gdańsk jest domem dla wielu znanych odkrywców, filozofów i naukowców. To tutaj między innymi żyli lub działali:

  • Jan Heweliusz – z początku zajmował się browarnictwem, później dokonał wielu ważnych odkryć astronomicznych. Złote malowidło ze stworzoną przez niego XVII-wieczną mapą Nieba Północnego znajdziesz na budynku przy ul. Bednarskiej;
  • Gabriel Fahrenheit – wynalazca termometru rtęciowego miał swój dom przy ulicy Ogarnej w Gdańsku, gdzie spędził swoje dzieciństwo;
  • Artur Schopenhauer – niemiecki filozof, który urodził się i spędził swoje pierwsze lata w domu nieopodal Bazyliki Mariackiej.

Żuraw

Jednym ze sztandarowych zabytków Gdańska jest także średniowieczny dźwig portowy zlokalizowany nad Motławą – Żuraw. Czy wiedziałeś, że za czasów jego świetności do poruszania całym mechanizmem niezbędna była siła ludzkich nóg? To wyjątkowe miasto kryje mnóstwo historii, dlatego odwiedzając je, pamiętaj, aby zatrzymać się w hotelu w Gdańsku, który będzie dobrze skomunikowany ze wszystkimi jego najciekawszymi punktami. Dzięki temu odkryjesz tajemnice miasta i poznasz wiele ciekawych legend oraz anegdotek z nim związanych.

Zapisz się do newslettera