Dom Zdrojowy to jedno z wielu niezwykle ciekawych, historycznych miejsc na mapie Gdańska, które nie bez powodu przyciąga każdego roku wielu turystów. Kryje ono w sobie wspaniałe zabytki, a jednocześnie – będąc po generalnej rewitalizacji – stanowi jeden z najlepszych obiektów noclegowych w całym pasie morskim. Zabytkowa architektura robi ogromne wrażenie, szczególnie w towarzystwie nadmorskich plenerów. Sprawdź, jakie zabytki kryje Dom Zdrojowy!

Historia powstania Domu Zdrojowego w Brzeźnie

Historia funkcjonującego dziś Domu Zdrojowego w Brzeźnie sięga XIX wieku. Budynek ten został zbudowany w 1893 roku niedaleko miejsca poprzedniego Kurhausu, który istniał od 1840 roku, jednak wiele lat później spłonął w pożarze. Nowy obiekt służył jako punkt odpoczynku i relaksu dla odwiedzających go osób. Goście mogli korzystać z kąpieli w podgrzewanej wodzie morskiej.

Po II wojnie światowej Dom Zdrojowy został przekształcony na mieszkania komunalne i w ten sposób był wykorzystywany aż do początku XXI wieku. Po tym czasie przeszedł gruntowną rewitalizację i modernizację, która doprowadziła go do obecnego stanu. Od 2021 roku jest w pełni dostępny dla przyjezdnych i zachęca do odwiedzin zarówno swoim wyjątkowym wyglądem, jak i ciekawą historią.

Architektura XIX wieku

Modernizacja Domu Zdrojowego odbywała się pod okiem konserwatora zabytków. Dzięki temu udało się zachować w pełni jego historyczną architekturę nawiązującą do wieku, z którego się wywodzi. Obiekt ten łączy więc w sobie tradycję z nowoczesnością i urzeka niepowtarzalną atmosferą.

Kurhaus wiele lat temu powstał na planie prostokąta i składał się z trzech brył, do których w kolejnych latach dobudowano eklektyczny murowany budynek. Co istotne, park, który znajduje się przed budynkiem Domu Zdrojowego, również został zaadaptowany w taki sposób, by swoim wyglądem nawiązywał do historycznego parku z końca XIX wieku.

Pozostałe atrakcje Domu Zdrojowego

Warto wiedzieć, że Dom Zdrojowy to nie tylko historyczne i zabytkowe atrakcje. Jest to bowiem obiekt piastowany przez Hevelianum – nowoczesne centrum nauki. Wewnątrz murów Kurhausu znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej, które oferuje fantastyczne atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i trochę starszych gości. Celem Domu Zdrojowego jest edukacja z zakresu zmian klimatycznych i zanieczyszczeń środowiska, a także działalność na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego wraz z jego ekosystemami.

Ponadto część budynku została zaadaptowana na rewelacyjny hotel w Gdańsku, który zlokalizowany jest nad samym morzem i w bliskiej okolicy wielu innych ciekawych miejsc. Na jego terenie funkcjonuje również restauracja, która oferuje szeroki wybór zdrowych dań, a dostępne menu przedstawia cztery żywioły:

  • Ogień – dania grillowane, pieczone, mięsne i wędzone,
  • Ziemia – menu całkowicie wegańskie,
  • Woda – ryby i owoce morza,
  • Powietrze – drób z ekologicznych farm.

Z pewnością żaden gość, który postanowi zatrzymać się w Domu Zdrojowym choć na chwilę, nie będzie chciał z niego wyjeżdżać i każdy zachwyci się jego wspaniałym, zabytkowym klimatem.

Zapisz się do newslettera